Search Menu Košík 0 Kč

Přihlášení

Registrace Obnovit heslo

BioVendor Group představuje CLIA řešení pro komplexní diagnostiku


Jde o řešení vznikající ze spolupráce firem patřících do této biotechnologické skupiny se základnou v Brně. Pod značkou BioVendor Group CLIA vyvíjí a vyrábí diagnostické soupravy pro nový analyzátor KleeYa® od společnosti Diatron. Vzniká tak automatizované plně evropské řešení využívající dnes moderní chemiluminiscenční metodu - CLIA. Ta si za poslední roky v diagnostickém světě vybojovala své místo díky zkrácené době měření a automatizaci. Tím se také liší od doposud využívaných metod RIA nebo ELISA.

Na novém řešení se podílí vývojová divize pro inovativní biomarkery a technologie BioVendor R&D, která se výzkumu věnuje už od roku 1995. Svými zkušenostmi přispěla také společnost TestLine, která se od devadesátých let zabývá výrobou a distribucí IVD produktů se zaměřením na infekční choroby a imunologii. Znalosti z oblasti endokrinologie a diagnostiky autoimunitních chorob zase přináší společnost DiaSource. 

Plně automatizované řešení CLIAtak spojuje zkušenosti z vývoje i výroby diagnostických souprav jednotlivých aktérů BioVendor Group. Kvalitu přístroje zase zaručuje zavedený výrobce Diatron patřící do portfolia společnosti Stratec.

Budoucností je diagnostika zaměřená na jednotlivce

“Do nového, automatizovaného řešení vkládáme to nejlepší z kolektivní tradice všech firem BioVendor Group, a to jak z pohledu hmatatelného, kde lze zmínit diagnostické testy, ale i nehmotného, kde bych chtěl vyzvednout dekády zkušeností ve spolupráci a péči o naše zákazníky,“ komentuje MVDr. Michal Kostka, CEO BioVendor Group.

CLIA testy sestavují specialisté do diagnostických panelů

Spolupráce firem z několika oborů umožňuje skupině BioVendor Group sestavit specifické panely, návrhy skladby testů, pro mnohem komplexnější testování a pacientům nabídnout hlubší multioborovou diagnostiku. Řešení BioVendor Group CLIA je vhodné jak pro menší, tak pro velké laboratoře, ve kterých doplní stávající portfolio. Menším pracovištím pak přináší automatizaci a možnost rychle testovat množství parametrů podle aktuální potřeby. 

Vývoj řešení myslí i na inovace. Výhodou je servisní podpora pomocí rozšířené reality, která okamžitě umožňuje najít správný postup při řešení problémů uživatelů. Není tak nutné čekat na příjezd technika. Spolu se zákaznickou linkou mají klienti podporu nepřetržitě k dispozici.

Testování unikátních parametrů

BioVendor Group také pracuje na zcela unikátních parametrech, které odlišují toto řešení od dalších na trhu. Cílem je poskytnout laboratořím přístroj a diagnostické soupravy jako vyladěný systém, který usnadní a zefektivní diagnostiku jednotlivých onemocnění. 

Díky komplexnosti mohou z jednoho vzorku zjistit například nejen to, zda je testovaný nakažen jedním typem onemocnění, ale také poukázat na případnou počáteční fázi jiné choroby. Jedním z unikátních parametrů je MxA, který u zvláště ohrožených jedinců, jako jsou novorozenci, rychle určí pro ně nebezpečné virové infekce horních cest dýchacích. U pacientů s roztroušenou sklerózou nebo Sjögrenovým syndromem odhalí pokles účinnosti léčby a zabrání tak i nevratnému zhoršení jejich zdravotního stavu.

Díky vývoji rozšiřuje BioVendor Group testovatelné parametry 

V rámci vývoje BioVendor Group jednotlivé klinické oblasti postupně rozšiřuje o nové parametry, které je možné testovat. Představované řešení se tak zaměřuje například na oblasti infekčních onemocnění, včetně onemocnění COVID-19, sepse a záněty, imunologická a autoimunitní onemocnění i plodnost a endokrinologii. Propojením parametrů z jednotlivých klinických oblastí poskytuje komplexnější obraz o zdraví každého jednotlivce. 

Vývojem diagnostických souprav využitelných pro testování pomocí platformy KleeYa® se BioVendor Group zabývá i v klinických oblastech jako jsou kardiovaskulární onemocnění, diabetes a metabolické poruchy, metabolismus kostí a chrupavek nebo onemocnění ledvin a onkologie. Jednotlivé parametry z těchto oblastí jsou pak rozřazeny do specifických panelů, které obsahují jak běžně testované parametry, tak i ty inovativní vyvíjené přímo v laboratořích BioVendoru předními specialisty společnosti.

Přibývat budou zavedené i unikátní parametry

Jednotlivé diagnostické soupravy postupně BioVendor Group vyvíjí a certifikuje pro in vitro diagnostiku CE IVD, unikátních i rutinně zavedených parametrů tak bude postupně přibývat. V současné chvíli už za využití CLIA řešení od BioVendor Group mohou laboratoře provádět monitoring protilátkové odpovědi na prodělanou infekci COVID-19 a efektivitu očkování proti tomuto onemocnění. Dále budou přibývat další parametry pro oblasti sepse a záněty nebo infekční serologie. Tím ale vývoj BioVendor Group nekončí. “Laboratorní diagnostika je jeden z oborů, kde je automatizace a konsolidace na vzestupu, proto i my se chceme nadále podílet na vývoji moderních diagnostických metod a zúročit tak mnohaleté zkušenosti společností patřících do skupiny BioVendor Group,” dodává Kostka. 

CLIA metoda

Imunotest CLIA využívá magnetické částice pro rychlou separaci imunokomplexu s vybraným antigenem nebo protilátkou. Detekční systém využívá chemiluminiscenci typu flash pomocí akridinium esteru a intenzita světelného záblesku se měří v relativních jednotkách světla (RLU).

BioVendor Group CLIA

Pod značkou BioVendor Group CLIA představuje BioVendor Group komplexní řešení pro diagnostiku a spojuje tak zkušenosti členů skupiny BioVendor R&D, TestLine, DiaSource s moderním, plně automatizovaným a v Evropě vyráběným přístrojem KleeYa® od výrobce Diatron. Ten patří do portfolia lídra na trhu Stratec.

Platforma KleeYa®

Přístroj KleeYa se vyznačuje vysokou citlivostí a velkou kapacitou zpracování vzorků. KleeYa® nabízí ekonomickou alternativu pro kvantitativní měření antigenů a protilátek v tělních tekutinách. K analýze metodou CLIA přístroj využívá právě chemiluminiscenční imunotesty z laboratoří BioVendor Group. 

O BioVendor Group

BioVendor – Laboratorní medicína a.s. byl založen v roce 1992 Viktorem Růžičkou. Od roku 2017 je akcionářem BioVendor Group Consillium – rodinná společnost Tomáše Němce, pro kterou je lékařská diagnostika, spolu se sportem a udržitelným zemědělstvím, klíčovou investiční oblastí. BioVendor Group je mezinárodní skupina biotechnologických firem s vlastním výzkumem, vývojem, výrobou in vitro diagnostických produktů (IVD) a obchodní sítí. Od založení v roce 1992 se původně malá brněnská firma o několika zaměstnancích proměnila v nadnárodní skupinu, zahrnující několik světových poboček, vlastní R&D divizi (vývojové centrum) a také zavedené značky TestLine, DiaSource, ViennaLab a Oxford BioSystems. Unikátní šíře portfolia řadí BioVendor Group mezi významné hráče na světovém diagnostickém trhu.